Open vision bar

2019-2020 Cuyahoga Falls High School Winter Sports Awards

trophy

 

 Black Tiger Family-

I would like to take this opportunity to thank you for your continued support of Cuyahoga Falls Athletics and the student athletes that make this place so great.  Each and every day we are achieving success both on the playing field and in the classroom.

With every new year there are many events that take place that have a team of people making it happen.  Many times we fail to thank and recognize those who make Cuyahoga Falls High School a great place.  I would like to highlight the Cuyahoga Falls Athletic Booster Club and the great work that they do for the young men and women who represent the Black Tigers in and out of the classroom.  The Booster Club donates time and money each year and helps provide the extra things that make the students experience special.

If you have not already joined the Cuyahoga Falls Athletic Booster Club, please contact me, your coach or a Booster Club member and join today!

Please join me in supporting the Black Tigers as we begin the quest to compete for league championships in all sports throughout the 2019-2020 school year.

Proud to be a Black Tiger,

Kenny Johnson - Athletic Director of Cuyahoga Falls High School

 

New CFHS School Records

Wrestling

Zevan Simon—Most Team Points in a season—217.5

Billie Ferrell— 100+ Career Wins

BASKETBALL

Chelsea Huffman—Career Scoring—1,334 Points

 

Winter Sports Special Awards

Congratulations to the students below for being recognized by their teammates and coaches. 

 

Boys Bowling

Tiger Spirit – Brian Seidel

Most Improved – Clay Modic

MVP – State Qualifier (Gavin Hawley)

 

Girls Bowling

Tiger Spirit – Lauren Pratt

Most Improved – Julie Smith

CO -MVP’s – Maddy Roberts and Paige Haubert


Cheerleading

All Around Cheerleader Award Freshmen – Danielle Wagner

All Around Cheerleader Award JV – Madison Fenwick

All Around Cheerleader Award Varsity – Delaney Rourke

 

Girls Basketball

Black Tiger Award – Abigail Englehart

Coaches Award – Olivia Lemmon

MVP – Chelsea Huffman (School record holder for career points with 1,334)


Boys Basketball 

Captains Award – Donovan Mills

Captains Award – Joey Sondles

Captains Award – Ethan Tompkins


Wrestling

Most Outstanding Wrestler – Zevan Simon

Most Improved - Isaac Puchajda 

100 Career Wins – Billie Farrell (106 career wins)


Gymnastics

Count on you Award – Maddie Watters

Most Improved – Payton Williams

Team Spirit – Morgann Smith

 

Swimming

District Qualifiers
Bryce Matolyak                        Dylan Holmes              Lucy Ulbricht
Vann Struasser            Tyler Johnson

MVP  
Dylan Holmes  Lainey McDaniels

Coach’s Award                     
Bryce Matolyak                        Nathan Lowe

Most improved
Jackie Carleton                         Alex Fertig

2nd Team all-conference
Dylan Holmes

All conference Honorable Mention
Bryce Matolyak                        Lucy Ulbricht               Vann Strusser
Tyler Johnson

 

2019-2020 Winter Sports Suburban League Scholar Athlete Awards

GPA of 3.5 or higher

Tyler Cargould                         Basketball                    10
Lee Bryant Collins, Jr.              Basketball                    11
Jalen Davis                              Basketball                    9
Nicholas Deckert                     Basketball                    10
Carter Jagger                            Basketball                    10
Daniel Masl                             Basketball                    9
Zander Miller                           Basketball                    11
Donovan Mills                         Basketball                    12
Matus Motovsky                      Basketball                    11
Riley Riddle                             Basketball                    9
David Rinehart                         Basketball                    11
Joseph Sondles                         Basketball                    12
Ethan Tompkins                      Basketball                    12
Emma Aloisi                           Basketball                    9
Audriana Bando                       Basketball                    11
Ellie Brustoski                         Basketball                    9
Emma Brustoski                      Basketball                    11
Taylor Cain                              Basketball                    11
Raygan Corrigall                      Basketball                    12
Kloey Dunford                                    Basketball                    9
Abigail Englehart                     Basketball                    12
Chelsea Huffman                     Basketball                    12
Morgan Koehler                      Basketball                    9
Riley Koehler                           Basketball                    9
Makenzie Kramer                    Basketball                    9
Olivia Lemmon                       Basketball                    12
Alonna Little                           Basketball                    10
Jenna Roberts                          Basketball                    10
Laila Smith                              Basketball                    10
Nicholas Austin                       Bowling                       9
Katie Bentley                           Bowling                       11
Tabetha Blake                         Bowling                       12
Paige Haubert                          Bowling                       12
Gavin Hawley                          Bowling                       11
Emma King                             Bowling                       11
Aidan Lowe                             Bowling                       12
Madison Roberts                     Bowling                       12
Reece Roxbury                         Bowling                       10
Heather Scott                          Bowling                       12
Clara Simms                             Bowling                       11
Julie Smith                               Bowling                       11
Tiffany Snyder                         Bowling                       11
Lakota Zrelak                          Bowling                       10
Ava Alexander                         Cheerleading                10
Alanna Andrews                      Cheerleading                9
Olivia Bartlett                         Cheerleading                10
Alexzandria Durachinsky         Cheerleading                9
Isabella Hartz                          Cheerleading                9
Delaney Rourke                       Cheerleading                12
Ashlyn Schnee                         Cheerleading                12
Danielle Wagner                      Cheerleading                9
Natalie Ball                              Gymnastics                  10
Morgann Smith                        Gymnastics                  12
Madison Watters                     Gymnastics                  11
Payton Williams                       Gymnastics                  12
Jacob Carleton                         Swimming                    12
Jacqueline Carleton                  Swimming                    10
Kyle DeRemer                         Swimming                    12
Jackson Gallagher                    Swimming                    12
Cristian Gonzalez                    Swimming                    9
Dylan Holmes                          Swimming                    12
Katelynne Howard                  Swimming                    12
Kaylee Johnson                        Swimming                    9
Tyler Johnson                          Swimming                    12
Nathan Lowe                           Swimming                    10
Bryce Matolyak                        Swimming                    12
Lainey McDaniels                    Swimming                    9
Olivia Smith                            Swimming                    10
Vann Strausser                         Swimming                    12
Lucas Ulbricht                         Swimming                    9
Lucinda Ulbricht                      Swimming                    11
Roshan Pradhan                      Wrestling                     9

 
Cuyahoga Falls High School Four Year Varsity Letter Award Winners

Playing sports growing up taught me many important life
lessons. Sports helped me become who I am today.  I was fortunate enough
to have great parents, and family support, as well as great coaches that I
looked up to as role models. Playing a sport is hard work, and earning a
varsity letter is even more difficult, but earning four letters in one sport is
extremely difficult. With that being said we have a group of athletes this
season that did just that.  The following athletes are four letter winners!

Congratulations to the Six Seniors for CFHS for being recognized as four-year varsity letter winners!

Kenny Johnson - Athletic Director of Cuyahoga Falls High School

 

Four Year Varsity Award Winners
Paige Haubert – Bowling
Chelsea Huffman –  Girls Basketball
Olivia Lemmon -  Girls Basketball
Tyler Johnson – Swimming/Diving
Billie Ferrell – Wrestling
Morgann Smith – Gymnastics 

           

Team Awards and Accomplishments

 

BOYS BASKETBALL

SECOND YEAR AWARDS
Joseph Sondles                        Kyler Tepus                             Ethan Tompkins         

FIRST YEAR AWARDS      
Isaiah Campbell                       Brennen Guerin                       Trinny Henderson      
Nicholas Hyder                        Zander Miller                           Donovan Mills            
Matus Motovsky         

CERTIFICATE OF PARTICIPATION   
Tyler Cargould                         Logan Cherveny                      Lee Bryant Collins, Jr.             
Jalen Davis                              Nicholas Deckert                     Christian Dortch         
Jacob Graham                          Paul Grissom                           Jayden Hillier  
Vonte Jackson                         Carter Jagger                            Daniel Masl    
Logan Morris                          Matthew Pelfrey                     Jaiden Porinchak
Riley Riddle                            David Rinehart                        Damian Smith
Gavin Stadelman                    Louie Uzl                                Caleb Wilton   

FRESHMAN AWARDS
Logan Cherveny                     Jalen Davis                             Jacob Graham 
Paul Grissom                          Vonte Jackson                         Daniel Masl    
Logan Morris                          Matthew Pelfrey                     Riley Riddle               
Damian Smith

COACHING STAFF:          
Todd Taylor — Head Coach                                      Derek Widuck — Assistant Coach     
Sean Eckert—Assistant Coach                                    Brent Hovey — Junior Varsity  Coach
Nick Greenwood — Freshman Coach  

Season Record:          Varsity: 2-21                            JV:5-17                        Freshman:1-18

 

GIRLS BASKETBALL

FOURTH YEAR AWARDS
Chelsea Huffman                     Olivia Lemmon          

THIRD YEAR AWARDS   
Emma Brustoski         

SECOND YEAR AWRDS   
Raygan Corrigall                      Abigail Englehart                     Jenna Roberts 

FIRST YEAR AWARDS      
Audriana Bando                       Kayla Brown                            Taylor Cain     
Mackenzie Kramer                  Natalie Parsons                        Laila Smith     

CERTIFICATE OF PARTICIPATION   
Alonna Little                           Nicole Organiscak      

FRESHMAN AWARDS      
Emma Aloisi                           Emily Bando                            Ellie Brustoski
Kloey Dunford                                    Morgan Koehler                      Riley Koehler  
Mackenzie Kramer     

           

COACHING STAFF:          
Joe Nowak — Head Coach                                         Steve Kramer — Varsity Assistant     
Emily Morgan —Junior Varsity Coach

Season Record:          Varsity: 14-10                          JV: 10-12

           

WRESTLING

FOURTH YEAR AWARDS
Billie Ferrell

THIRD YEAR AWARDS
Isaac Puchajda                         Zevan Simon

SECOND YEAR AWARDS
Noah McClendon                    Carson Montgomery

FIRST YEAR AWARDS
Nate Borchert                          Gabriel Hardman                     Yousif Jaber
Shrijan Kamar                          Donald McVicker                    Roshan Pradhan
Joseph Sparks

CERTIFICATE OF PARTICIPATION
Alejandro Solorzano

FRESHMAN AWARDS
Yousif Jaber                             Shrijan Kama                           Donald McVicker
Roshan Pradhan                      Joseph Sparks

COACHING STAFF:
Jim Benson—Head Coach                                           Mark Salzwimmer—Assistant Coach
Frank Simon—JV Coach

Record: 13-11

           

GYMNASTICS

FOURTH YEAR AWARDS
Morgann Smith

THIRD YEAR AWARDS
Madison Watters                     Payton Williams

FIRST YEAR AWARDS
Natalie Ball                              Skyler Webb

COACHING STAFF
Sarah LaFlame—Head Coach                                      Sara Hiland—Assistant Coach

Record:  12-5                          Highest All Around All Season

           

GIRLS SWIMMING AND DIVING

THIRD YEAR AWARDS
Katelynne Howard                  Bryce Matolyak                        Lucinda Ulbricht

SECOND YEAR AWARDS
Jacqueline Carleton                  Alexandra Fertig                      Kirstie Fontane
Rebecca Johnston                    Olivia Smith

FIRST YEAR AWARDS
Rylee Bennett                          Elise Erhard                            Kaylee Johnson|                    
Lainey McDaniels

CERTIFICATE OF PARTICIPATION
Anna Penkalski

FRESHMAN AWARDS      
Rylee Bennett                          Kaylee Johnson                        Lainey McDaniels

COACHING STAFF:
Richard Vaughn—Head Coach                                   Lillian Lewis—Assistant Coach
Kristin Dodson—Diving Coach

Record: 0-8

 

BOYS SWIMMING AND DIVING

FOURTH YEAR AWARDS
Tyler Johnson

THIRD YEAR AWARDS
Jackson Gallagher                    Dylan Holmes                          Zach Langbein

SECOND YEAR AWARDS
Jacob Carleton                         Kyle DeReme                          Vann Strausser

FIRST YEAR AWARDS
Cristian Gonzalez                    Sean Langbein                         Nathan Lowe  
Lucas Ulbricht

CERTIFICATE OF PARTICIPATION   
Caleb Stanley

FRESHMAN AWARDS
Cristian Gonzalez                    Lucas Ulbricht

 

COACHING STAFF:
Richard Vaughn—Head Coach                                   Lillian Lewis—Assistant Coach
Kristin Dodson—Diving Coach

Record: 0-8

           

BOWLING—BOYS

SECOND YEAR AWARDS
Gavin Hawley                          Brian Seidel                             Kane Wason
Lakota Zrelak

FIRST YEAR AWARDS
Nicholas Austin                       Aidan Lowe                             Clay Modic
Dalton Page                             Reece Roxbury

CERTIFICATE OF PARTICIPATION
Tyler Fink                                Landon Kneil                          Max Lowe
Corbin Luksza                         Brady Staubs                            John Steinwedel

FRESHMAN AWARDS
Nicholas Austin                       Landon Kneil                          Max Lowe                   
Corbin Luksza                         Dalton Page

SPECIAL CONGRATULATIONS
Gavin Hawley for being a State Qualifier

Season Record: Varsity: 7-4                           JV: 6-3

BOWLING—GIRLS

FOURTH YEAR AWARDS
Paige Haubert

THIRD YEAR AWARDS
Madison Roberts

FIRST YEAR AWARDS
Katie Bentley                           Tabetha Blake                         Katie Fox
Lauren Pratt                            Heather Scott                          Julie Smith      
Tiffany Snyder                         Madison Wagner

CERTIFICATE OF PARTICIPATION
Brittany Brackett                     Emma King                             Clara Simms

FRESHMAN AWARDS
Katie Fox                                 Madison Wagner

COACHING STAFF—BOYS AND GIRLS
Tim Wiant — Head Coach                                          Dan Stuczynski —Assistant Coach
Cherly Wiant—Assistant Coach                                  Sarah Wiant—Assistant Coach

Season Record: Varsity:7-4                            JV:4-1 

             

CHEERLEADING

SECOND YEAR AWARDS SECOND YEAR AWARDS
Delaney Rourke                       Destini Tompkins       

FIRST YEAR AWARDS                  
Victoria Arp                             Olivia Bartlett                         Abigail Belty   
Kaitlyn Phillips                         Ashlyn Schnee

CERTIFICATE OF PARTICIPATION   
Ava Alexander                         Madison Fenwick                    Ruby Masl      

FRESHMAN AWARDS      
Alanna Andrews                      Alexzandria Durachinsky         Isabella Hartz 
Annalise Moore                       Danielle Wagner         

COACHING STAFF:            
Natalie Barton—Varsity & Freshman                                      Osta Atchison—JV & Freshman        

 

CONGRATULATIONS TO THE SENIORS AND GOOD LUCK IN ALL YOUR FUTURE ENDEAVORS!

Victoria Arp                             Tabetha Blake                         Jacob Carleton
Raygan Corrigall                      Kyle DeRemer                         Abigail Englehart
Billie Ferrell                             Jackson Gallagher                    Paige Haubert
Dylan Holmes                          Katelynne Howard                  Chelsea Huffman        
Tyler Johnson                          Zach Langbein                         Olivia Lemmon
Aidan Lowe                             Bryce Matolyak                        Noah McClendon       
Donovan Mills                         Clay Modic                              Lauren Pratt
Madison Roberts                     Delaney Rourke                       Ashlyn Schnee
Heather Scott                          Brian Seidel                             Morgann Smith
Joseph Sondles                        Vann Strausser|                      Destini Tompkins
Ethan Tompkins                      Payton Williams

 

GOOD LUCK AND BEST WISHES FROM YOUR TEAMMATES, COACHES AND THE ATHLETIC DEPARTMENT.  THANKS FOR YOUR HARD WORK AND DEDICATION TO YOUR ACADEMICS AND SPORTS.  YOU WILL BE MISSED!

 

2019-2020 ATHLETIC DEPARTMENT STAFF 
Kenny Johnson — Athletic Director  
Laura Dugger — Athletic Secretary      
Josh Stewart — Athletic Manager       
Jim Zrelak — Athletic Trainer

 

CONGRATULATIONS again to everyone!

 





Back to School News      Print News Article